Zaproszenia ślubne

W temacie zapraszania gości na ślub i wesele bądźcie nienowocześni. Trzymajcie się tradycji, ponieważ zaproszenia są znakiem dla Waszych bliskich. Są jak pierwsze wrażenie podczas spotkania, a jak pewnie wiecie pierwsze wrażenie nie ma drugiej szansy. Zaproszenia są wizytówką Waszego ślubu, zarówno w formie graficznej jak i tekstowej przedstawiają czym dla Was jest ta uroczystość oraz określają w jakim stylu zostanie zorganizowana. To w jaki sposób je przygotujecie i wręczycie mówi wiele o Was i o Waszym wielkim dniu. Dla niektórych to tylko papier z kilkoma informacjami, ale nie myślcie o nich w ten sposób. Niech będą dla Was i Waszych najbliższych pamiątką, a im piękniej, im bardziej z głębi serca podejdziecie do tematu z pewnością wielu gości zachowa je i z radością będzie wracało wspomnieniami do dniu Waszego ślubu i wesela.

SAVE THE DATE

Pewnie wiele razy słyszeliście to określenie, ale czy zastanowiliście się nad tym czym jest? To angielskie określenie „zarezerwuj termin”, które w krajach anglosaskich jest ślubną tradycją i coraz częściej i chętniej praktykowaną rownież w Polsce. Jest to niezobowiązującą formą poinformowania Waszych bliskich o tym, że planujecie wziąć ślub i że chcielibyście razem z nimi celebrować ten szczególny moment w Waszym życiu. Jest krótką informacją w której razem z przyszłymi gośćmi dzielicie się Waszym szczęściem i prosicie o to, aby uwzględnili datę Waszej uroczystości w swoich planach. Taka wiadomość powinna zostać wysłana na conajmniej pół roku przed datą ślubu i warto z niej skorzystać szczególnie wtedy gdy planujecie ślub w okresie urlopów letnich bądź zimowych, ale także wtedy kiedy wiecie, że wsród Waszych bliskich są osoby aktywnie pracujące zawodowo, lub mające tryb pracy weekendowej. Ta ostatnia kwestia jest niezwykle istotna zwłaszcza, gdy organizujecie ślub w sobotę lub niedzielę. Save the date jest pierwszym rodzajem ślubnej komunikacji z najbliższymi, dlatego warto zadbać o to, aby graficzna i tekstowa część była spójna z późniejszym zaproszenie. W przeciwieństwie do nich na tę formę kontaktu z gośćmi nie oczekujcie odpowiedzi. Oczywiście miłym gestem ze strony bliskich będzie telefon z gratulacjami czy wiadomość o otrzymaniu przesłanej przez Was informacji. Tradycyjne save the dane ma formę karki z krótką informacją, ale możliwości jest wiele i to od Was zależy z jakiej skorzystacie.

Po za inspiracjami dotyczącymi zaproszeń przygotowałam dla Was również zbiór wskazówek dotyczących tego tematu.

Wybór zaproszeń

Zaproszenia mają odzwierciedlać Was i to jak będzie wygląd Wasz wielki dzień. W tym miejscu zadbajcie o to, aby ich wybór był spójny z całą oprawą uroczystości. Musicie pamiętać o tym, że zaproszenie określa charakter przyjęcia i należy dopasować je w odpowiedni sposób nie tylko pod kontem graficznym (kolory, zdobienia, grubość papieru, koperta), ale także jeśli chodzi o tekst (krój pisma, formuła tekstowa). Uwzględnijcie w nich kolory przewodnie i motyw (jeśli taki posiadacie) waszej uroczystości. Dbałość o spójność jest wyrazem elegancji, stanowi o tym, że dołożyliście wszelkich starań aby ten dzień uczynić szczególnym, zwracając uwagę na każdy detal.

Imiona i nazwiska gości

Wybierając zaproszenia musicie również dokonać wyboru w jaki sposób zostaną umieszczone imiona i nazwiska Waszych bliskich. Czy będzie to drukowane razem z zaproszeniem czy samodzielnie będziecie chcieli uzupełnić brakujące miejsca. Wybierając drugą opcje pamiętajcie o tym, że miejsce to nie powinno być wykropkowane (nie wygląda to najlepiej), a Wy podczas wpisywania musicie starać się zachować odpowiednią wielkość liter czy odstępy między wierszami. Istotnym jest równie kolor tekstu który piszecie, najlepiej jeśli jest on w kolorze druku. Zadanie to jest czasochłonne, ale Wasi goście z pewnością zauważą i docenią pracę jaką w to włożyliście. Pamiętajcie także o tym aby upewnić się, że wszystkie imiona i nazwiska gości pisze się tak jak myślicie. Jeśli nie macie pewności musicie dowiedzieć się tego najlepiej od konkretnej osoby, ale w sposób dyskretny.

Rodzaje zaproszeń

Wiele Młodych Par przygotowuje nie jedną, a dwie listy gości. Dlaczego? Ponieważ z różnych względów (choćby finansowych) nie wszyscy goście mogą zostać zaproszeni na przyjęcie weselne, dlatego część z nich otrzymuje zaproszenie tylko na uroczystość zawarcia związku małżeńskiego. Jest to bardzo wyjątkowa decyzja ze strony narzeczonych, która świadczy o tym, że chcą ich obecności w momencie najważniejszego „tak” w ich życiu. Istotną kwestią przy tworzeniu zaproszeń w takiej sytuacji jest to, aby te, które są przygotowywane tylko na ceremonię nadal tworzyły spójność z całą uroczystością. W tej sytuacji należy pamiętać o tym, że w zaproszeniach wyłącznie na ślub nie umieszczać formuły RSVP, a jeżeli wsród gości są osoby z zagranicy, należy zadbać o poprawność tekstu tak aby była zrozumiała dla obcokrajowców.

Minimalizm

Rustykalne. Boho

Detale

Kwiaty

RSVP

Podobnie jak z save the date także i z tym zwrotem spotkaliście się nie raz. Co oznacza? Jest to skrót pochodzący od francuskiego zwrotu répondez s’il vous plaît, w dosłownym tłumaczeniu „proszę odpowiedzieć”. Zgodnie z etykietą w jak najkrótszym czasie powinno potwierdzić się lub odmówić przybycia na ślub i przyjęcie, ale nie wszyscy o tym wiedzą, dlatego obecnie pary dopisują konkretny termin do kiedy oczekują odpowiedzi od swoich gości.

Mam nadzieję, że tekst mocno Was zainspirował i oczywiście dostarczył niezbędnej wiedzy w temacie zaproszeń.

Źródło zdjęć: Pinterest

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *