Planowanie ślubu i wesela. Rodzaje ślubu.

Jak już wiecie planowanie ślubu i wesela to poważny „projekt” nad którym trzeba niekiedy ciężko popracować, aby był dokładnie taki jak to sobie wymarzyliście. Wymaga to czasu i nie raz wielu trudnych decyzji do podjęcia, ale końcowa satysfakcja gwarantowana. W poprzednich częściach tekstu na temat planowania ślubu i wesela dowiedzieliście się, że składa się na nie pięć kluczowych elementów oraz poznaliście trzy z nich. Dziś czeka na Was czwarty. Ciekawi jaki?

Rodzaj ślubu

To bardzo ważne, aby na samym początku drogi planowania ustalić rodzaj ślubu odpowiedni dla Was, dopasowany do sytuacji życiowej w której się znajdujecie. Mogłoby się wydawać, że kwestia wyboru rodzaju ślubu jest sprawą prostą i z pewnością nie przyniesie żadnych komplikacji, a jednak czasami bywa inaczej. W ostatnim czasie przeczytałam historię jednej z Młodych Par, która miała zaplanowany ślub konkordatowy, jednak zapomniała dostarczyć dokumentów z Urzędu Stanu Cywilnego do parafii w której odbywa się uroczystość. Jak można się domyślić ceremonia stanęła pod znakiem zapytania, Państwa Młodych ogarnął stres, w oczach przyszłej żony pojawiły się łzy, a zdenerwowanie dotknęło nie tylko ich, ale i gości oczekujących na rozpoczęcie się uroczystości. Sytuacja mimo nieprzyjemnego początku zakończyła się udzieleniem przez księdza ślubu kościelnego, a młodzi musieli ustalić w Urzędzie Stanu Cywilnego datę ślubu, aby w pełni zalegalizować swój związek. Ta historia jest doskonałym wyjaśnieniem dlaczego tak istotne jest dopilnowanie formalności związanych ze ślubem, ale nim to nastąpi należy przede wszystkim wybrać rodzaj ślubu i dowiedzieć się jakie dokumenty są Wam niezbędne i jakie załatwienia czekają przed Wami.

Od wejścia w życie konkordatu z 1993 roku, zawartego między Stolicą Apostolską, a Rzeczpospolitą Polską czyli 25 kwietnia 1998 roku, w Polsce zostały przyjęte trzy rodzaj ślubów: cywilny, kościelny, konkordatowy, ale pewnie wielu z Was słyszało także o ślubie humanistycznym, które w naszym kraju są jeszcze nowością. Najczęściej, bo aż 70% zawieranych prawnie związków stanowią małżeństwa wyznaniowe tzn. zawarte w kościołach i jednocześnie zarejestrowanych w Urzędach Stanu Cywilnego.

Ślub cywilny

To prawna forma zawarcia związku małżeńskiego, zarejestrowana i uznana przez urzędnika państwowego. Istnieje dowolność wyboru Urzędu Stanu Cywilnego, ponieważ nie obowiązuje rejonizacja. Obecnie dużą popularnością cieszą się śluby cywilne poza urzędem czyli na przykład śluby w plenerze. Aby taki ślub miał miejsce należy wystąpić w tej sprawie do kierownica danego urzędu, jednak należy pamiętać o tym, że tak uroczystość może odbyć się poza murami urzędu wybrana lokalizacja musi gwarantować „zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwo wszystkich uczestników”. Co więcej wymagane jest godło oraz flaga Polski.

Ślub kościelny

Dla osób wierzących jest naturalną koleją rzeczy, przyjęciem sakramentu, następnym jakże ważnym etapem związku, początkiem bycia rodziną. Dla innych wyjątkową uroczystością z równie wyjątkową oprawą. A dla jeszcze innych niechcianą koniecznością.

Ślub konkordatowy

Najprościej ujmując ślub konkordatowy jest połączeniem ślubu cywilnego wraz ze ślubem kościelnym. W zasadzie ślub kościelny nie różni się od konkordatowego z wyjątkiem tego, że przed ceremonią przyszli małżonkowie nie podpisują zaświadczenia o zawarciu związku małżeńskiego, są tylko zobowiązani dostarczyć do kościoła skrócony odpis aktu małżeństwa wydany przez Urząd Stanu Cywilnego. Ślub konkordatowy jest najcześciej wybierany z pośród wszystkich rodzajów ślubów w Polsce. Ceremonia ma miejsce w kościele, a wszelkie formalności z nią związane załatwia się w kancelarii parafialnej. Decydując się na ślub kościelny lub konkordatowy należy pamiętać o dwóch podstawowych kwestiach.

Miejsce ślubu

Jeśli zdecydowaliście się na ten rodzaj ślubu na samym początku musicie wybrać gdzie chcecie się pobrać. Dawniej przyszli Państwo Młodzi bez zastanowienia przyjmowali sakrament małżeństwa w parafii Pani Młodej, dziś jest to bardziej dowolna decyzja. Jeżeli wybieracie parafię, która nie jest związana z Waszym miejscem zamieszkania czy nie jest Waszą rodzimą parafią, musicie udać się do swojego proboszcza z prośbą o wydanie tak zwanej licencji. Jest to dokument zaświadczający o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego, o tym, że jesteście stanu wolnego oraz świadomie i dobrowolnie, zgodnie z nauką kościoła i odpowiadającym ustanowionym przez prawo wymogą, możecie wziąć ślub.

Termin ślubu

Bardzo ważną kwestią przy planowaniu ślubu kościelnego / konkordatowego jest ustalenie jego daty, z tego względu, że aby zawrzeć związek małżeński w kościele niezbędne jest dostarczenie odpowiednich dokumentów, ukończenie kursów czy odbycie spotkać w poradni, a na to wszystko po prostu potrzebny jest czas. Istotną kwestią przy wyborze daty ślubu jest także sezon w którym chcecie przyjąć sakrament małżeństwa. Okres letni jest tym na który nadal najczęściej decydują się Młode Pary, dlatego warto „zarezerwować” sobie ten termin wcześniej, ponieważ być może tego dnia zaplanowane są już inne śluby bądź uroczystości. Wybierając datę ślubu trzeba mieć na uwadze także te okresy, w których kościół nie udziela ślubów, a są nimi Wielki Piątek, czas Adwentu oraz czas Wielkiego Postu.

Ślub humanistyczny

Ceremonia humanistyczna, świecka, bo tak można nazwać ten rodzaj ślubu skierowana jest do osób, które pragną mieć spersonalizowaną uroczystość zaślubin z akcentem na wartości związane bezpośrednio z człowiekiem. Jest wiele par, które marzą o wyreżyserowanej tylko i wyłącznie dla nich ceremonii niczym z amerykańskiego filmu, w którym narzeczeni sami przygotowują przysięgę małżeńską i składają ją sobie nawzajem. Nie ma w tym rodzaju ślubu żadnego aspektu prawnego oraz wyznaniowego.

Ślub humanistyczny pasuje do osób, które nie utożsamiają się z żadną religią, dla tych, którzy z różnych względów nie mogą zawrzeć ślubu kościelnego / konkordatowego – osoby rozwiedzione oraz dla tych, dla których ceremonia ślubu cywilnego jest za krótka i ma typowo urzędowy charakter. Ten rodzaj ślubu mogą zawrzeć także pary homoseksualne, ale sam ślub w Polsce nie ma żadnej mocy prawnej. Aby zalegalizować związek należy w Urzędzie Stanu Cywilnego przed urzędnikiem złożyć przysięgę w obecności świadków na dzień, lub tego samego dnia co uroczystość.

Ślubu humanistycznego udziela celebrans czyli osoba, która czuwa nad przebiegiem całej uroczystości. Może to być zarówno kobieta jak i mężczyzna, co więcej może być nim naprawdę każdy, rodzina czy przyjaciele. Ważne jest aby była to osoba ciepła i otwarta lubiąca występować publicznie. Ceremonie humanistyczne mają swój wyjątkowy, indywidualny charakter, który wyróżnia ich na tle pozostałych. Często takie śluby zawierają dodatkowe elementy, przykładowo symboliczne stworzenie rodziny w przypadku rodzin patchworkowych lub zapalenie świec tym, którzy już odeszli.

Cztery z pięciu podstawowych elementów rozpoczynających planowania ślubu i wesela już poznaliście i mam nadzieję, że co nie co rozjaśniło to Wasze głowy.

Źródło zdjęć: pinterest

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *