Planowanie ślubu i wesela. Linia czasu.

Jak planować żeby nie zwariować?

To pytanie pojawia się wśród wielu, aby nie powiedzie wśród wszystkich narzeczonych. Obok niego rodzi się też wiele innych, które chcąc nie chcąc wywołują niepokój czy stres, ale bez obaw, te wszystkie emocje są dozwolone i zupełnie normalne. Weźcie głęboki oddech, ze spokojem zacznijcie cały proces planowania i nie zapominajcie o tym, że „projekt” nad którym pracujecie zakończy się pięknym i szczególnym dniem Waszego Ślubu.

We wcześniejszych częściach tekstu poznaliście według mnie cztery kluczowe elementy rozpoczynające cały proces organizacji ślubu i wesela: zaręczyny, wizja i styl uroczystości i przyjęcia, tradycje i zwyczaje oraz rodzaje ślubu. Dziś do tej listy dołącza piąta – ostatnia część jaką jest…

Linia czasu

Czyli inaczej czas, który wyznaczacie sobie na przygotowanie ślubu i wesela. Obecnie w Polsce wynosi on od około 24 do 8 miesięcy i jest ściśle związany z terminem który wybierzecie, niestety w dużej mierze zależnym od dostępności lokalu, ilością zaproszonych gości, możliwościami finansowymi jakimi operujecie, Waszym nastawieniem psychicznym oraz rodzajem ślubu. Bez względu na ilość posiadanego czasu czy to na jakim etapie przygotowań się znajdujecie, jestem pewna, że stworzycie wspaniałą ceremonię i przyjęcie. Najważniejsi jesteście Wy i to co prowadzi Was do tego wymarzonego dnia czyli Wasza miłość. Cała reszta z pomocą czy bez jest do wykonania.

Poniżej przedstawiam Wam krótką charakterystykę wielkości wesel w Polsce do czasu jakim dysponują Młode Pary na ich zorganizowanie. Nie są to oczywiście sztywne ramy, których należy się trzymać, potraktuje to jako informację, wskazówkę na której możecie bazować, która będzie pomocna na początku Waszej drogi planowanie, a nie konkretne wytyczne, których nie spełniając nie przygotujecie ślubu i wesela.

Organizowanie ślubu i wesela
z dużym wyprzedzeniem czasowym

Czas jakim dysponujecie to około 2,5 roku do 1,5 roku przed ślubem.

Ilość gości jakich planujecie zaprosić na ślub i wesele przekracza 150 osób.

Z tak dużym wyprzedzeniem czasowym rezerwujecie sale weselną. Jest ona punktem wyjścia, wielokrotnie od jej dostępności podejmowana jest decyzja o terminie wesela. Najczęściej takie uroczystości odbywają się w sezonie czy popularnych terminach, dlatego czas oczekiwania jest znacznie dłuższy niż przykładowo poza sezonem. Nie tylko okres jaki wybieracie na ślub i wesele ma tutaj znacznie. Istotnym aspektem jest również oryginalność czy popyt na daną salę. Wcześniejsza rezerwacja terminu daje Wam pewność, że lokal który chcieliście jest dla Was dzięki czemu unikacie poszukiwań „miejsca zastępczego” dla pierwotnej wizji.

Z tak dużym wyprzedzeniem rezerwujecie również oprawę muzyczną Waszego wesela. Orkiestra czy DJ podobnie jak sale weselne mają swój terminarz otwarty na dwa – trzy lata w przód, a jak wiecie dobra muzyka na przyjęciu to podstawa udanej zabawy

Klasyczne organizowanie ślubu i wesela

Czas jakim dysponujecie to około 1,5 roku do roku przed ślubem.

Ilość gości jakich planujecie zaprosić na ślub i wesele mieście się w granicach 140 – 100 osób.

Z takim wyprzedzeniem czasowym organizowana jest większość ślubów w Polsce. Sale weselne czy inni podwykonawcy dysponują wolnymi terminami, ale trzeba mieć na uwadze to iż wcześniej wypatrzone lokalne czy usługodawcy mają już otwarte zapisy i nie wszystkie terminy pozostają wolne. Nie mniej jednak branża ślubna jest szeroko rozwinięta i z pewnością w takiej sytuacji znajdziecie innych, równie dobrych podwykonawców.

Krótkie organizowanie ślubu i wesela

Czas jakim dysponujecie to około 10 – 7 miesięcy przed ślubem.

Ilość gości jaką planujecie zaprosić na ślub i wesele mieści się w graniach 100 – 60 osób.

Z takim wyprzedzeniem czasowym powinniście się nastawić na trudności ze znalezieniem wolnych terminów w popularnych lokalach weselnych. Dostępność sal weselnych obejmuje głównie czas poza sezonem. Należy szukać niestandardowych rozwiązań jak na przykład wynajem namiotu od firmy eventowej aby móc go rozstawić na działce którą dysponujecie czy rezerwacja nie koniecznie weselnego lokalu, w dodatkowo niestandardowym terminie czyli ślub w niedzielę bądź czwartek. Sytuacja z pozostałymi podwykonawcami może być bardzo podobna, ale tak jak wspomniałam wcześniej branża ślubna jest szeroko rozwinięta i z pewnością w takiej sytuacji znajdziecie innych, równie dobrych podwykonawców.

Organizowanie ślubu i wesela na chwilę przed

Czas jakim dysponujecie to około 4 – 2 miesięcy przed ślubem.

Mając tak krótki czas na przygotowanie ślubu i wesela musicie być bardzo zdeterminowani bądź dopasowani i nieco zależni od sytuacji w jakiej się znajdujecie. Co więcej nie brak Wam odwagi i możecie się nazwać mistrzami organizacji.

Ciężkie do stworzenia będzie przyjęcie dla 160 osób, ale kameralny obiad w gronie najbliższych jest jak najbardziej możliwy do przygotowania. Takie uroczystości mają swój wyjątkowy, bardzo ciepły, rodzinny klimat i urok, czego niekiedy brakuje przyjęciom na większą skalę.

Bez względu na rodzaj ślubu jaki wybieracie w pierwszej kolejności musicie dopilnować formalności które są niezbędne do zawarcia związku małżeńskiego

Już na samym początku musicie pogodzić się z tym, że nie wszystko będzie możliwe do zrealizowania i w wielu kwestiach musicie pójść na kompromis, ale to nie oznacza Wam rezygnować z marzeń. O tej kwestii pisałam w tekście dotyczącym wizji i stylu wesela ( załącznik )

Jak planować żeby nie zwariować?

Mam nadzieję, że na to pytanie nie tylko w tym, ale we wszystkich wcześniejszych tekstach dotyczących planowania ślubu i wesela znaleźliście odpowiedź, albo przynajmniej niektóre kwestie stały się dla Was jaśniejsze, mniej kłopotliwe do załatwienia czy przygotowania. Cały proces organizacji jak wiecie, ponieważ wspominam o tym za każdym razem, jest poważnym „projektem” który wymaga pracy i czasu, ale jeśli tylko odpowiednio go rozpoczniecie myślę, że będzie wspaniałym i jedynym w swoim rodzaju momentem w Waszym życiu, który z uśmiechem na ustach będziecie wspominać wielokrotnie. Pisałam o tym na samym początku, ale napisze i tutaj, że w tych wszystkich przygotowaniach, trudnych decyzjach i kompromisach najważniejsi jesteście Wy i Wasza miłość. Słuchajcie siebie nawzajem, Waszych potrzeb, marzeń. Bądźcie dalecy od stereotypów. Nie trzymajcie się sztywnych ram i nie róbcie czegoś, bo tak wypada, bo tak mięli Wasi znajomi. Róbcie tak jak czujecie, jak podpowiada Wam serce, bo ślub i wesele to święto Waszej miłości, które ma mówić i opowiadać o Was. To nowy początek Waszej wspólnej drogi, którą rozpoczęliście od pierwszego spojrzenia sobie w oczy.

Do dzieła! A jeśli ktoś z Was potrzebuje pomocy to jestem – chętna poznać Was i Wasze plany oraz zrobić wszystko aby urzeczywistnić wizję Waszego ślubu i wesela.

Źródło zdjeć: Instagram: weddingdayready, www.origamifrog.pl

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *