Planowanie ślubu i wesela. Wizja i styl. Tradycje i zwyczaje.

W pierwszej części tekstu na temat planowanie ślubu i wesela dowiedzieliście się, że cały proces organizacji to naprawdę poważny „projekt”, który wiąże się z trudnymi i niekiedy czasochłonnymi przygotowaniami. Wiecie też, że składa się na niego pięć, według mnie kluczowych elementów, będących dla Was bazą, punktem wyjścia do właściwego planowania, a określenie ich będzie pomocne na każdym etapie pracy, zarówno tej samodzielnej czy z pomocą wedding plannera. Pierwszy z elementów – zaręczyny już poznaliście, teraz czas na kolejne.

Wizja i styl

Pewnie wiesz, że proces organizacji ślubu i wesela nie musi trwać latami, ale wymaga od Ciebie, od Was niemałego zaangażowania. Wiesz też, że wiele kwestii do załatwienia możesz powierzyć innym osobom czy też w pełni zlecić je konsultantowi ślubnemu. Jednak będąc na samym początku tej drogi musicie poświecić sobie czas na wspólną analizę tego jak ma wyglądać Wasz najpiękniejszy dzień w życiu.

Analiza ta jest prosta i niezwykle przydatna. Z określaniem wizji ślubu i wesela jest dokładnie tak jak z marzeniami. Musicie szczegółowo wiedzieć czego chcecie, pragniecie abyście mogli ruszyć z miejsca i iść konsekwentnie w stronę obranych celów. Kiedy tę część będziecie mieć już ustaloną rozpoczniecie precyzyjne szukanie, omijając to co nie jest w Waszym kręgu zainteresowania. Rozpoczniecie działanie krok po kroku, które pozwoli Wam nie wpaść w pułapkę i umieć z pośród tak wielu ofert wybrać te, które odpowiadają Waszym preferencjom. Dla każdej Młodej Pary wizja będzie inna, ponieważ jedni marzą o ślubie pod gołym niebem w towarzystwie najbliższych, a inni pragną przyjęcia na trzysta osób i zabawy do białego rana. Sam fakt, że będziecie wiedzieć czego chcecie jest już połową sukcesu! Przy stworzeniu wizji, obrania stylu ślubu i wesela mogą być pomocne następujące sposoby.

Pinterest i nie tylko

Chyba każda przyszła Panna Młoda wie, że Pinterest jest źródłem wszelkich inspiracji i pomysłów w których łatwo się zagubić, ponieważ przeglądając poszczególne karty w pewnym momencie zaczyna nam się podobać wszystko i przestajemy wiedzieć czego szukamy. Kiedy jesteście na samym początku drogi przeglądnijcie tablice zaznaczając te zdjęcia, które Wam się podobają. Już po kilkunastu kliknięciach i spojrzeniu później na wszystkie obrazki zebrane razem będziecie wiedzieć jaki styl do Was pasuje i czego powinniście poszukiwać. Oczywiście na tych parunastu zdjęciach nie zaprzestawajcie. Kiedy już będziecie wiedzieć jak prezentuje się Wasza wizja i jaki jest styl będziecie umieli selekcjonować oglądany materiał. Zapisujcie wszystkie te obrazki, które przykuwają Waszą uwagę, nawet jeśli zawierają tylko konkretny element, szczegół. Na dalszym etapie przygotowań będzie to dla Was również bardzo pomocne, ponieważ będziecie szukali tylko tych usługodawców, którzy oferują właśnie takie rzeczy. Pinterest nie jest jedynym miejscem do poszukiwania tego typu rzeczy, bez względu na to gdzie szukacie zapisujecie to sobie i trzymajcie w jednym miejscu.

Przymiotniki

Autorka jednej z moich ulubionych książek o tematyce planowania ślubu i wesela podała doskonały pomysł na to jak stworzyć jego wizję. Proponuje w niej aby przyszłe panny młode wraz ze swoimi narzeczonymi usiadły i przedyskutowały swoje marzenia i oczekiwania związane z tym dniem. Należy to zrobić w taki sposób aby na chwilę zapomnieć o ograniczeniach finansowych czy innych aspektach, które w wielu przypadkach są czynnikiem decydującym i wpływającym na to, na co można sobie pozwolić. Kolejno trzeba odpowiedzieć na jedno kluczowe pytanie: „Prawdziwie idealny ślub i wesele to…?” Na tym jednak nie koniec, ponieważ cała praca wiąże się z wypisaniem wszystkich przymiotników opisujących daną odpowiedź. To właśnie dzięki nim będziecie widzieli czego chcecie i jak powinno to wyglądać.

W procesie określania wizji, stylu ślubu i wesela należy pamiętać o tym, że niekiedy nie wszystko da się stworzy, zorganizować dokładnie tak jakbyście tego chcieli, ale to nie oznacza, że Wasz szczególny dzień nie będzie taki jak oczekiwaliście. Tę myśl należy zaakceptować już na samym początku, gdyż tak będzie znacznie łatwiej działać później. Należy szukać rozwiązań i pomysłów na realizację. Dla przykładu: „Chcielibyśmy zorganizować ślub w Paryżu, ale niestety z przyczyn finansowych nie jesteśmy w stanie zabrać tam całej naszej rodziny, z którą chcemy świętować ten wyjątkowy dzień”. Rozwiązaniem takiej sytuacji jest stworzenie swojego własnego Paryża. Istnieje mnóstwo możliwości aby w wybranym, odpowiednim na takie przyjęcie miejscu oddać charakter tego miasta, nadać mu istnie paryski klimat, dzięki któremu poczujemy się dokładnie tak jak w wymarzonym miejscu.

Tradycja i zwyczaje

Zawarcie związku małżeńskiego od wieków pozostaje jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka, ale sam obrzęd, sposoby świętowania i zwyczaje się zmieniają. Wpływ na to mają zmiany zachodzące w społeczeństwie i kulturze. Wielokrotnie coś co dla naszych babć czy mam jest takie oczywiste, dla nas już niekoniecznie. Istotne jest to, aby z tradycji weselnych wyciągnąć to co wartościowe i to co nam najbardziej odpowiada.

Nasze polskie wesela nie bez powodu uchodzą za wyjątkowe uroczystości i zawdzięczamy to w dużej mierze tradycją, które na tle pozostałych państw wyróżniają się bardzo mocno. Pewnie nie raz słyszeliście od gości zagranicznych, że są pod wrażeniem tego jak cudownie potrafimy się bawić nie zapominając o tym kim jesteśmy, a wręcz przeciwnie podkreślają nasze pochodzenie. W kulturze mamy wiele pięknych ślubnych tradycji, między innymi: wyprowadziny, błogosławieństwo rodziców czy oczepiny. Sięgają one korzeni i bliskie są głównie rodzicom czy dziadkom, którzy spoglądając na dzieci czy wnuki przypominają sobie swoje ślubu i wesela sprzed lat.

Kiedy już określicie wizję i styl będziecie mogli również sprecyzować jak wiele i jakie konkretnie tradycje, zwyczaje umieścicie na Waszym ślubie i weselu. Obecnie wiele par rezygnuje z jeszcze do niedawna podstawowych elementów takich jak pierwszy taniec czy oczepiny. Oczywiście wybór jest indywidualną sprawą, a ten temat jest kwestią sporną, jednak osobiście uważam, że pięknem jest celebrowanie tradycji i zwyczajów jakie mamy.

Mam nadzieję, że ten tekst okaże się dla Was pomocny i przydatny i dzięki niemu będzie Wam znacznie łatwiej znaleźć odpowiedzieć na to jak ma wyglądać Wasz wymarzony dzień ślubu i wesela.

Źródła zdjęć: Pinterest, www.okwedding.pl

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *